DJI Flip Drone (RC 2 with Fly More Combo)
| Maximum Flight Time | 31 Minutes |
| Remote ID | No |
| Camera System | 48 MP, 1/1.3"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/1.7 Lens (82.1° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Up to 1080p at 100 fps / UHD 4K at 60 fps |
| Still Image Support | Up to 48 MP (Raw / JPEG / DNG) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 8.8 oz / 249 g (With Battery) |
| Maximum Horizontal Speed | 35.8 mph / 16 m/s |
| Maximum Ascent Speed | 11.2 mph / 5 m/s |
| Maximum Descent Speed | 11.2 mph / 5 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 23.9 mph / 10.7 m/s |
| Maximum Take-Off Altitude | 1.9 Miles / 3000 m |
| Maximum Flight Time | 31 Minutes |
| Maximum Hover Time | 28 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | Not Specified by Manufacturer |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±4.9' / 1.5 m |
| Maximum Angular Velocity | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Propeller Size | 4x2.2" |
| Remote ID | No |
| Aircraft I/O | 1x USB-C (Service) |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Number of Cameras | 1 |
| Camera System | 48 MP, 1/1.3"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/1.7 Lens (82.1° FoV) |
| Zoom | 4x Optical |
| Minimum Focus Distance | 3.3' / 1 m |
| ISO Sensitivity Range | Video/Photo: 100 to 6400 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | 1/16000 to 2 Seconds (Photo) |
| Maximum Video Resolution | Up to 1080p at 100 fps / UHD 4K at 60 fps |
| Still Image Support | Up to 48 MP (Raw / JPEG / DNG) |
| Photo Modes | Auto-Exposure Bracketing (AEB), Burst Shooting, Interval, Single Shot |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC [512 GB Maximum / U3/V30 or Faster Recommended] |
| Internal Storage | In Aircraft Body 2 GB |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Pitch (Tilt): 125° (-90 to 35°) Mechanical Range Yaw (Pan): 60° (-30 to 30°) Roll: 94° (-47 to 47°) Pitch (Tilt): 193° (-130 to 63°) |
| Follow Speed | Tilt: 100°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.01° |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | OcuSync 4.0 (OC4) 2.4 GHz / 5.1 GHz / 5.8 GHz Power at 2.4G: 30 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.1G: 23 dBm (CE) Power at 5.8G: 33 dBm (FCC) / 30 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 8.1 Miles / 13 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-C (Power, Service) |
| Clean Video Output | No |
| Battery Type | Built-In (3100 mAh) |
| Operating Temperature | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Mobile App Compatible | Yes (Required): Android & iOS App Name: DJI Fly |
| Built-In Display | 5" (1920 x 1080) Non-Touchscreen LCD, 700 nits/ cd/m2 |
| Battery Chemistry | Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide (LiNiMnCoO2) |
| Battery Capacity | 3110 mAh / 22.3 Wh |
| Charging Temperature | 41 to 104°F / 5 to 40°C |
| Weight | 2.9 oz / 83.5 g |
| GNSS Support | GPS, BeiDou, Galileo |
| Overall Dimensions | 2.4 x 6.5 x 5.4" / 62.0 x 165.0 x 136.0 mm (Folded) 11.0 x 3.1 x 9.2" / 280.0 x 79.0 x 233.0 mm (Unfolded) |
| Weight | 8.8 oz / 249 g (With Battery) |
| Package Weight | 3.42 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.7 x 7.1 x 5.8" |