DJI Air 3S
| Maximum Flight Time | 45 Minutes |
| Remote ID | No |
| Camera System | Wide 50 MP, 1"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/1.8 Lens (84° FoV) Medium Telephoto 48 MP, 1/1.3"-Type CMOS Sensor with 70mm-Equivalent, f/2.8 Lens (35° FoV) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to 1080p at 240 fps / UHD 4K at 120 fps Medium Telephoto Up to 1080p at 240 fps / UHD 4K at 120 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 50 MP (DNG / JPEG / Raw) Up to 12 MP (DNG / JPEG / Raw) Medium Telephoto Up to 48 MP (DNG / JPEG / Raw) Up to 12 MP (DNG / JPEG / Raw) |
| Sensing System | Omnidirectional with LiDAR Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter with Smartphone/Mobile Device |
| Weight | 1.6 lb / 724 g (Takeoff) |
| Maximum Horizontal Speed | 47.0 mph / 21 m/s |
| Maximum Ascent Speed | 22.4 mph / 10 m/s |
| Maximum Descent Speed | 22.4 mph / 10 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 12 m/s |
| Maximum Take-Off Altitude | 3.7 Miles / 6000 m |
| Maximum Flight Time | 45 Minutes |
| Maximum Hover Time | 41 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 36° |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±1.0' / 0.3 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±1.6' / 0.5 m |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | No |
| Aircraft I/O | 1x USB-C Input/Output (Data, Power) |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Number of Cameras | 2 (Cannot Be Used Simultaneously) |
| Camera System | Wide 50 MP, 1"-Type CMOS Sensor with 24mm-Equivalent, f/1.8 Lens (84° FoV) Medium Telephoto 48 MP, 1/1.3"-Type CMOS Sensor with 70mm-Equivalent, f/2.8 Lens (35° FoV) |
| Zoom | Wide 2.9x Digital Medium Telephoto 3x Optical |
| Minimum Focus Distance | Wide 1.6' / 0.5 m Medium Telephoto 9.8' / 3 m |
| ISO Sensitivity Range | Wide Photo: 100 to 6400 Video: 100 to 12,800 Medium Telephoto Photo: 100 to 6400 Video: 100 to 12,800 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | Wide 1/8000 to 2 Seconds (Photo) Medium Telephoto 1/16000 to 2 Seconds (Photo) |
| Maximum Video Resolution | Wide Up to 1080p at 240 fps / UHD 4K at 120 fps Medium Telephoto Up to 1080p at 240 fps / UHD 4K at 120 fps |
| Still Image Support | Wide Up to 50 MP (DNG / JPEG / Raw) Up to 12 MP (DNG / JPEG / Raw) Medium Telephoto Up to 48 MP (DNG / JPEG / Raw) Up to 12 MP (DNG / JPEG / Raw) |
| Photo Modes | Auto-Exposure Bracketing (AEB), Burst Shooting, Interval, Single Shot |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC [512 GB Maximum / U3/V30 or Faster Recommended] |
| Internal Storage | In Aircraft Body 42 GB |
| Number of Axes | Three: Pitch (Tilt) / Roll / Yaw (Pan) |
| Rotation Range | Controllable Range Yaw (Pan): 10° (-5 to 5°) Pitch (Tilt): 150° (-90 to 60°) Mechanical Range Yaw (Pan): 54° (-27 to 27°) Roll: 100° (-50 to 50°) Pitch (Tilt): 205° (-135 to 70°) |
| Follow Speed | Tilt: 100°/s |
| Stabilization Accuracy | ±0.0037° |
| Sensing System | Omnidirectional with LiDAR Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.6 to 59.1' / 0.5 to 18 m Detection Range: 1.6 to 656.2' / 0.5 to 200 m Max Speed: 33.6 mph / 15 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 72° (Vertical) Backward Measurement Range: 1.6 to 59.1' / 0.5 to 18 m Max Speed: 31.3 mph / 14 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 72° (Vertical) Lateral Measurement Range: 1.6 to 98.4' / 0.5 to 30 m Max Speed: 31.3 mph / 14 m/s Field of View: 90° (Horizontal) / 72° (Vertical) Upward Measurement Range: 1.6 to 59.1' / 0.5 to 18 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 72° (Front-to-Back) / 90° (Side-to-Side) Downward Measurement Range: 1.0 to 45.9' / 0.3 to 14 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 106° (Front-to-Back) / 90° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter with Smartphone/Mobile Device |
| Transmission System | OcuSync 4.0 (OC4) 2.4 GHz / 5.1 GHz / 5.8 GHz Power at 2.4G: 33 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.1G: 23 dBm (CE) Power at 5.8G: 33 dBm (FCC) / 30 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 12.4 Miles / 20 km |
| Transmitter I/O | 1x Lightning Input/Output (Data, Power) 1x USB-C Input/Output (Data, Power) 1x Micro-USB Input/Output (Data, Power) |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion (2600 mAh) |
| Operating Temperature | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Mobile Device Compatibility | Devices up to 7.1" / 180 mm Wide and 0.4" / 10.2 mm Thick |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 4276 mAh / 62.5 Wh |
| Battery Configuration | 4 S / 14.6 V |
| Maximum Charging Power | 17.2 V |
| Charging Temperature | 41 to 104°F / 5 to 40°C |
| Weight | 8.7 oz / 247 g |
| Input Power | 20 VDC at 5 A |
| Output Voltage | 5 V, 3 A 9 V, 5 A 12 V, 5 A 15 V, 5 A 17.2 V, 5 A 20 V, 4.1 A |
| Power Rating | 65 W |
| GNSS Support | GPS, BeiDou, Galileo |
| Overall Dimensions | 4.0 x 3.5 x 8.4" / 100.6 x 89.2 x 214.2 mm (Folded) 12.8 x 4.2 x 10.5" / 325.5 x 106.0 x 266.1 mm (Unfolded) |
| Weight | 1.6 lb / 724 g (Takeoff) |
| Package Weight | 3.07 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.8 x 6.8 x 5.3" |