Dell 16" Alienware 16 Aurora
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 7 240H |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 (80 W TGP) with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 12.52 lb / 5.68 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 7 240H |
| CPU | 10-Core: 2.5 to 5.2 GHz Performance (6 Cores) 1.8 to 4 GHz Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5050 (80 W TGP) with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | 5600 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 8 GB Module / 2 Slots Supporting up to 32 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 30 ms (GtG) |
| Variable Refresh Technology | G-Sync |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 5.0 x4) [Occupied] 2x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Available] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes: 2x 2 W |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 6-Cell: 96 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 360 W with Barrel/Proprietary |
| Operating Conditions | 32 to 95°F / 0 to 35°C at 10 to 90% Humidity |
| Dimensions | 14.05 x 10.45 x 0.9" / 356.98 x 265.43 x 22.7 mm |
| Weight | 12.52 lb / 5.68 kg |
| Package Weight | 9.83 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.9 x 13.9 x 2.9" |