ASUS GeForce RTX 5080 Noctua OC
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Stream Processors | 10,752 CUDA Cores |
| Dedicated AI Cores | Yes: 1801 TOPS |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Video RAM | 16 GB GDDR7 |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1b 2x HDMI 2.1b |
| Power Connection | 1x 16-Pin PCI Connector |
| Recommended System Power Requirement | 850 W |
| GPU Width | Quad-Slot |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Stream Processors | 10,752 CUDA Cores |
| Clock Speed | OC Mode: 2730 MHz Boost Mode: 2700 MHz |
| Dedicated AI Cores | Yes: 1801 TOPS |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Supported APIs | OpenGL: 4.6 |
| Video RAM | 16 GB GDDR7 |
| Memory Speed | 30 Gb/s |
| Memory Interface Width | 256-Bit |
| Video Output | 3x DisplayPort 2.1b 2x HDMI 2.1b |
| Power Connection | 1x 16-Pin PCI Connector |
| Recommended System Power Requirement | 850 W |
| Expansion Slot Compatibility | Full Height |
| Height | 5.9" / 151.00 mm |
| Length | 15.2" / 385.00 mm |
| Width | Quad-Slot |
| OS Compatibility | Windows |
| Cooler Type | Open Fansink with Three Fans |
| Package Weight | 7.805 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 20.5 x 11.2 x 4.9" |