ASUS Ascent GX10
| Operating System | Ubuntu, NVIDIA DGX |
| Processor | NVIDIA GB10 |
| GPU | NVIDIA Grace Blackwell |
| Installed RAM | 128 GB |
| Total Installed Storage | 4 TB |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 3x USB-C 3.2 Gen 2x2 1x Proprietary |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Power Supply | 240 W with USB-C |
| Operating System | Ubuntu, NVIDIA DGX |
| Processor | NVIDIA GB10 |
| CPU | 20-Core: Up to 3.25 GHz Cortex A725 (10 Cores) Up to 3.8 GHz Cortex X925 (10 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| GPU | NVIDIA Grace Blackwell |
| Installed RAM | 128 GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Total Installed Storage | 4 TB |
| Storage Drive Type | 1x 4 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] |
| Optical Drive | No |
| External Bays | No |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C 3.2 Gen 2x2 / Supports Power Delivery (180 W) 3x USB-C 3.2 Gen 2x2 / Supports Video Alt Mode 1x Proprietary |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | No |
| Network I/O | 1x RJ45 (10 GbE) |
| Built-In Speakers | No |
| Built-In Microphones | No |
| Media/Memory Card Slot | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | No |
| Pointing Device | No |
| Security | Kensington Lock Slot |
| Power Supply | 240 W with USB-C |
| Certifications | BSMI, C-Tick, CB, CCC, CE, FCC, UL, VCCI |
| Dimensions | 5.9 x 5.9 x 2" / 150 x 150 x 51 mm |
| Weight | 3.26 lb / 1.48 kg |
| Package Weight | 7 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.5 x 11.9 x 7.8" |