Apple 14" MacBook Pro Kit with AppleCare+ (M5)
| Operating System | macOS |
| Processor | Apple M5 |
| GPU | Apple (10-Core) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 14.2" |
| Native Resolution | 3024 x 1964 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 3x USB-C (Thunderbolt 4) |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Weight | 3.4 lb / 1.5 kg |
| Operating System | macOS |
| Processor | Apple M5 |
| CPU | 10-Core: Performance (4 Cores) Efficiency (6 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| GPU | Apple (10-Core) |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | Unified Memory |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard Only/Not Upgradeable |
| Panel Type | LCD with Mini-LED Backlight |
| Size | 14.2" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 3024 x 1964 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 1000 nits / cd/m2 (Sustained) 1600 nits / cd/m2 (Peak in HDR Mode) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Variable Refresh Technology | Apple ProMotion |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | Fixed Storage / Cannot Be Upgraded |
| Inputs/Outputs | 3x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes: 6 and Subwoofer |
| Built-In Microphones | Yes: 3 |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 12 MP (1080p) |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Capacity | 72.4 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | Force Touch Trackpad |
| Security | Fingerprint Reader |
| Power Supply | 70 W with Magsafe |
| Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Operating Conditions | 50 to 95°F / 10 to 35°C up to 90% Humidity |
| Certifications | ENERGY STAR |
| Dimensions | 12.31 x 8.71 x 0.61" / 312.67 x 221.23 x 15.49 mm |
| Weight | 3.4 lb / 1.5 kg |
| Package Weight | 6.54 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 15.8 x 11.9 x 3.2" |