ANTIGRAVITY A1 8K 360 Drone Standard Bundle
| Maximum Flight Time | 24 Minutes |
| Remote ID | Yes |
| Camera System | Wide 1/1.28"-Type CMOS Sensor with f/2.2 Lens Wide 1/1.28"-Type CMOS Sensor with f/2.2 Lens |
| Maximum Video Resolution | Up to UHD 8K at 30 fps |
| Still Image Support | Up to 55 MP (DNG) |
| Sensing System | Forward/Downward Only with Infrared Enhancement |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 0.5 lb / 249 g (Takeoff) |
| Maximum Horizontal Speed | 35.8 mph / 16 m/s |
| Maximum Ascent Speed | 17.9 mph / 8 m/s |
| Maximum Descent Speed | 17.9 mph / 8 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 23.9 mph / 10.7 m/s |
| Maximum Take-Off Altitude | 2.5 Miles / 4000 m |
| Maximum Flight Time | 24 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | Not Specified by Manufacturer |
| Hovering Accuracy | Vision Positioning Vertical: ±0.3' / 0.1 m Horizontal: ±0.3' / 0.1 m GNSS Vertical: ±1.6' / 0.5 m Horizontal: ±1.6' / 0.5 m |
| Maximum Angular Velocity | Not Specified by Manufacturer |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | Yes |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Number of Cameras | 1 |
| Camera System | Wide 1/1.28"-Type CMOS Sensor with f/2.2 Lens Wide 1/1.28"-Type CMOS Sensor with f/2.2 Lens |
| ISO Sensitivity Range | 100 to 6400 |
| Night Vision | No |
| Shutter Speed | 1/20 to 1/8000 Seconds |
| Maximum Video Resolution | Up to UHD 8K at 30 fps |
| Still Image Support | Up to 55 MP (DNG) |
| Media/Memory Card Slot | In Aircraft Body microSD/microSDHC/microSDXC [1 TB Maximum] |
| Internal Storage | In Aircraft Body 20 GB |
| Sensing System | Forward/Downward Only with Infrared Enhancement |
| Sensing System Capabilities | Forward Measurement Range: 1.6 to 59.1' / 0.5 to 18 m Max Speed: 26.8 mph / 12 m/s Field of View: 93° (Horizontal) / 104° (Vertical) Downward Measurement Range: 1.0 to 24.6' / 0.3 to 7.5 m Max Speed: 13.4 mph / 6 m/s Field of View: 107° (Front-to-Back) / 90° (Side-to-Side) |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Wi-Fi 5 (802.11ac) Frequencies: 2.4 GHz (2.400 to 2.4835) / 5.1 GHz (5.170 to 5.250) / 5.8 GHz (5.725 to 5.850) Power at 2.4G: 20 dBm (CE/FCC/SRRC) Power at 5.1G: 20 dBm (CE/FCC/SRRC) Power at 5.8G: 20 dBm (FCC/SRRC) / 14 dBm (CE) Bluetooth 5.0 Frequencies: 2.4 GHz (2.400 to 2.4835) Power at 2.4G: 10 dBm Proprietary Frequencies: 2.4 GHz (2.400 to 2.4835) / 5.1 GHz (5.170 to 5.250) / 5.8 GHz (5.725 to 5.850) Power at 2.4G: 33 dBm (FCC) / 20 dBm (CE/MIC/SRRC) Power at 5.1G: 23 dBm (CE/FCC) Power at 5.8G: 33 dBm (FCC) / 30 dBm (SRRC) / 14 dBm (CE) |
| Maximum Operating Distance | 6.2 Miles / 10 km |
| Transmitter I/O | 1x USB-C Input (Power) |
| Clean Video Output | Not Specified by Manufacturer |
| Battery Type | Built-In (2300 mAh) |
| Mobile App Compatible | No |
| Built-In Display | No |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion Polymer (LiPo) |
| Battery Capacity | 2360 mAh / 16.9 Wh |
| Battery Configuration | 2 S / 7.16 V |
| Maximum Charging Power | 8.6 V |
| Charging Temperature | 41 to 113°F / 5 to 45°C |
| Weight | 2.4 oz / 67.5 g |
| GNSS Support | GPS, BeiDou, Galileo |
| Overall Dimensions | 3.8 x 3.2 x 5.6" / 96.2 x 81.4 x 141.3 mm (Folded) 15.1 x 3.5 x 12.1" / 382.3 x 89.2 x 308.6 mm (Unfolded) |
| Weight | 0.5 lb / 249 g (Takeoff) |
| Package Weight | 3.955 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.1 x 7.1 x 6.1" |