Acer 16" Predator Helios Neo 16 AI LED IPS
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 5.95 lb / 2.7 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| CPU | 24-Core: 2.7 to 5.4 GHz Performance (8 Cores) 2.1 to 4.6 GHz Efficiency (16 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6400 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 64 GB (CSO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Response Time | 3 ms (Overdrive) |
| Variable Refresh Technology | G-Sync |
| Total Installed Storage | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Available] 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery 1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery (90 W) 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Built-In Speakers | Yes: 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD/microSDHC/microSDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 90 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with RGB Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Kensington Lock Slot |
| Power Supply | 230 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 14.05 x 10.85 x 0.53" / 356.87 x 275.59 x 13.46 mm |
| Weight | 5.95 lb / 2.7 kg |
| Package Weight | 10.055 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.5 x 13.6 x 3.3" |