Acer 16" Predator Helios AI
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 with 24 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.2 Gen 2x2 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Weight | 5.84 lb / 2.65 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| CPU | 24-Core: 2.7 to 5.4 GHz Performance (8 Cores) 2.1 to 4.6 GHz Efficiency (16 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes: 13 TOPS |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 with 24 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | 6400 MT/s DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 64 GB (SO-DIMM) |
| vPro Support | No |
| Panel Type | OLED |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 500 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 100% Adobe RGB |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Response Time | 0.2 ms |
| Variable Refresh Technology | G-Sync |
| Total Installed Storage | 2 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 SSD 1x 1 TB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot (PCIe 5.0) [Occupied] 1x M.2 Slot (PCIe 4.0) [Occupied] |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C 3.2 Gen 2x2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (5 GbE) |
| Built-In Speakers | Yes: 4 |
| Built-In Microphones | Yes: 3 |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD (Unspecified Type) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 1080p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 90 Wh |
| Keyboard | Built-In Full-Size Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Kensington Lock Slot |
| Dimensions | 14.05 x 11.01 x 0.64" / 35.69 x 27.97 x 1.63 cm |
| Weight | 5.84 lb / 2.65 kg |
| Package Weight | 14.395 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21.6 x 15.4 x 3.8" |