Acer 16" Nitro V
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 7 240H |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| Display Size | 16" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Weight | 5.29 lb / 2.4 kg |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 7 240H |
| CPU | 10-Core: 2.5 to 5.2 GHz Performance (6 Cores) 1.8 to 4 GHz Efficiency (4 Cores) |
| Dedicated AI Cores | No |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM |
| Installed RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Configuration / Capacity | 2x User-Replaceable 16 GB Module / 2 Slots Supporting up to 32 GB |
| vPro Support | No |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Size | 16" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-Glare |
| Maximum Brightness | 300 nits / cd/m2 |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Response Time | 3 ms (Overdrive) |
| Variable Refresh Technology | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Total Installed Storage | 512 GB |
| Storage Drive Type | 1x 512 GB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot [Available] |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Power Delivery (65 W) 2x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Display I/O | 1x HDMI 2.1 Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet) |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | Single Slot: microSD/microSDHC/microSDXC |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax); Dual-Band (2.4 & 5 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | Yes: User-Facing 720p |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Capacity | 76 Wh |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip |
| Power Supply | 135 W with Barrel/Proprietary |
| Dimensions | 14.17 x 10.81 x 0.96" / 359.92 x 274.57 x 24.38 mm |
| Weight | 5.29 lb / 2.4 kg |
| Package Weight | 8.115 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 21 x 13.1 x 2.8" |