Inspired Flight IF800 Tomcat Commercial Drone with Blue Herelink Remote
| Maximum Flight Time | 54 Minutes |
| Control Method | Included Transmitter |
| Weight | 25.4 lb / 11.5 kg (Takeoff) 18.7 lb / 8.5 kg (With Battery) 9.3 lb / 4.2 kg (Without Battery) |
| Maximum Horizontal Speed | 49 mph / 21.9 m/s |
| Maximum Ascent Speed | 16 ft/s / 4.9 m/s |
| Maximum Descent Speed | 10 ft/s / 3.0 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 26.8 mph / 12 m/s |
| Maximum Flight Time | 54 Minutes |
| Maximum Tilt Angle | 30° |
| Hovering Accuracy | Not Specified by Manufacturer |
| Maximum Angular Velocity | 300°/s (Pitch) 120°/s (Yaw) |
| Rotor Configuration | Quadcopter |
| Remote ID | No |
| Operating Conditions | -4 to 113°F / -20 to 45°C |
| Control Method | Included Transmitter |
| Transmission System | Proprietary 2.4 GHz |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS |
| GNSS Support | Not Specified by Manufacturer |
| Diagonal Size | 35.6" / 905 mm (Including Propellers) |
| Overall Dimensions | 14.2 x 7.9 x 17.3" / 36.0 x 20.0 x 44.0 cm (Folded) 52.0 x 20.5 x 44.9" / 132.0 x 52.0 x 114.0 cm (Unfolded) |
| Weight | 25.4 lb / 11.5 kg (Takeoff) 18.7 lb / 8.5 kg (With Battery) 9.3 lb / 4.2 kg (Without Battery) |
| Package Weight | 52 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 32.5 x 21.5 x 13.25" |